Size Uygun Hibe Hangisi?

Doğru programı öğrenin.

Kimler Faydalandı?

Tamamlanmış projeler.

Patates Paketleme Tesisi

PATESAN TARIM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

MEYVE VE SEBZELERİN İŞLENMESİ VE PAZARLANMASI – PATESAN PAKETLEME TESİSİ PROJESİ

Tesis Afyonkarahisar Dinar Organize Sanayi Bölgesinde TKDK destekleri ile 3900 Mkapalı alanda kurulmuştur. Bölgede üretimi yoğun olarak yapılan patates tesiste 2 KG, 5 KG ve 30 KG paketlenerek piyasaya arz edilecektir. Tesisin yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 70.000 Ton’dur. Tesisin kurulumu için Dinar OSB yönetimi tarafından 17.500 Mparsel tahsis edilmiştir. Hem bölge üreticilerinin ürününün değerlendirilmesi hemde bölgede yaklaşık 30 kişilik istihdama katkı sağlayacak olması nedeniyle bölgenin önemli yatırımlarından birisi olarak görülmüştür. TKDK-IPARD destekleri kapsamında makine ekipman ve yapım işleri KDV’den muaf tutulmuştur. Ayrıca destekler kapsamında işletme toplam makine ekipman ve inşaat giderlerinin %50 oranında desteği hibe (geri ödemesiz) olarak almıştır.

Projenin başvurusu 2016 yılında IPARD II kapsamında çıkılan 1. Çağrıda yapılmıştır. TKDK Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü Uzmanları tarafından onaylandıktan sonra Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Proje Değerlendirme ve Seçme Komisyonu (PDSK) tarafından da uygun bulunmuş ve desteklenmesine karar verilmiştir.

Projenin hazırlık, uygulama ve ödeme talep işlemleri Hasan Deniz HD Danışmanlık firmamız tarafından yapılmıştır. Proje kapsamında patates paketleme fabrikası inşaat işi, idari bina inşaat işi, ayıklama hatları, konveyörler, boylama hatları, yıkama hatları, bunkerler, kurutma makinesi, dolum, ambalajlama, paketleme ve etiketleme makineleri desteklenmiştir.