Size Uygun Hibe Hangisi?

Doğru programı öğrenin.

Kimler Faydalandı?

Tamamlanmış projeler.

TKDK Destekli Salça Fabrikası Temel Atma Töreni

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ipard 2, 6. Çağrı kapsamında başvurusu yapılarak onaylanan Cengiz Salça Tesisi projesi projesinin temel atma töreni yapıldı. Afyonkarahisar İli İhsaniye İlçesinde gerçekleştirilecek olan yatırım için TKDK ile yatırım sahibi Murat CENGİZ arasında sözleşme imzalandı.

Projede inşaat ve makine ekipman giderleri için hibe ödemesi yapılacak. Projenin hibe oranı %55 olarak onaylandı. Ayrıca yatırım KDV ve diğer vergilerden de muaf tutulacak. İşletme yetkililerinin temel atma töreninde verdiği bilgilere göre işletmeye temin edilecek ham madde için bölge çiftçileri ile sözleşmeli üretim de yapılabilecek. Sözleşmeli üretim ile sağlanan salçalık biberler tesiste işlenerek biber salçası üretimi gerçekleştirilecek.

Projeye göre günde 10 ton ürün işlenebilecek. Bölgeden temin edilecek ham maddenin yetersiz kalması halinde ise yetiştiriciliğin yoğun olduğu bölgelerden ham madde temin edilecek. Proje Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme – Katma Değerli Ürünler tedbiri kapsamında TKDK tarafından desteklenecektir.

Temel atma törenine İhsaniye Kaymakamı Sayın Semih DOĞANOĞLU ve İhsaniye Belediye Başkanı Sayın Tunay TÜRKMEN’de katılmıştır.